Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
YouTube Facebook Google Plus
Zespół Szkół Publicznych w Tylawie

Z wizytą w Małopolsce!

Utworzono dnia 01.06.2024

22.05.2024 uczniowie klas VI – VIII uczestniczyli w wycieczce do Krynicy-Zdrój oraz Muszyny. Dofinansowanie do wycieczki otrzymaliśmy w ramach dotacji od Gminy Dukla na realizację zadania „Zwiedzamy i jesteśmy aktywni”. Zadanie było realizowane przez Stowarzyszenie Rozwoju wsi Tylawy i okolic „Razem lepiej”.  Wyjechaliśmy spod szkoły o godz. 6.30.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy w Krynicy-Zdroju, wchodząc na wieżę widokową ze ścieżką w koronach drzew, która liczy aż 49,5 m wysokości, a widoki z niej robiły niesamowite wrażenie. Aby wejść na wieżę, wyjechaliśmy kolejką siedzącą na platformę, na której znajduję się ta wieża. Kiedy wyjechaliśmy na platformę, zobaczyliśmy tam sklep z pamiątkowymi zdjęciami, które uchwyciły reakcje uczniów  i nauczycieli wywołane jazdą kolejką (niektóre reakcje były naprawdę ciekawe). W tym samym miejscu udaliśmy się do krynickiej tężni. Tężnie solankowe to konstrukcje wykonane z drewna, pokryte gałązkami tarniny lub brzozy, z ukrytym w środku urządzeniem do pompowania wody. Woda ta jest bogata w mikroelementy takie jak jod, wapń, brom, potas, żelazo, sód i magnez. Uczniowie mieli trochę czasu, aby usiąść wokół tężni i odpocząć.

Następnie przenieśliśmy się do Muszyny, której zwiedzanie zaczęliśmy od średniowiecznego zamku. Początki tego samego zamku nie są do końca znane. Mówi się, że zamek powstał w XIV wieku za panowania króla Kazimierza Wielkiego. Na przełomie XVI i XVII wieku zamek uległ poważnemu pożarowi, w wyniku którego przepaleniu uległy nawet mury. Po tej katastrofie nie odbudowano już większości budynków, a znaczenie zamku jako obiektu wojskowego wyraźnie zmalało.

Kolejnym punktem wycieczki były Ogrody Sensoryczne, nazywane również „Ogrodami Zmysłów”. Charakteryzują się tym, że stymulują one nasze wszystkie zmysły – węch, smak, słuch, wzrok oraz dotyk. Będąc tam, weszliśmy na kolejną wieżę liczącą 11,5 m wysokości, a widoki z niej również były piękne.

Po długim zwiedzaniu, nadszedł czas na ważną część dnia, jaką był obiad. Na obiad udaliśmy się na Rynek z Ratuszem w Muszynie. Uczniowie mieli do dyspozycji kilka lokali, lodziarni i sklepów spożywczych. Było sporo czasu, więc na pewno każdy  spokojnie mógł zjeść i zebrać energię na kolejne godziny.

Po obiedzie udaliśmy się pieszo do Ogrodu Biblijnego. W tym ogrodzie hoduje się rośliny biblijne. Każda roślina była bardzo dokładnie opisana i wskazane było jej pochodzenie. Wśród roślin i kamieni były widoczne cytaty biblijne ułożone z białych kamyczków. Podczas zwiedzania ogrodu w tle grała bardzo przyjemna i uspokajająca muzyka.

Wracając do domu, zatrzymaliśmy się jeszcze  w Powroźniku. Znajduje się tam cerkiew, która w 2013 r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kiedy weszliśmy do środka i zajęliśmy ławki, pan przewodnik opowiedział nam całą historię cerkwi. Gdy skończył, uczniowie i nauczyciele mogli kupić pamiątki związane z tym miejscem w postaci magnesów.

Z Powroźnika czekała nas długa droga powrotna do Tylawy. Wróciliśmy pełni wrażeń. Ważne jest także, że zdobyliśmy nowe doświadczenia i wiedzę.  Czekamy na więcej wycieczek!

                                                                                      Dominik Orłowski

Z wizytą w Małopolsce!

Utworzono dnia 01.06.2024, 16:55

Zegar

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 261

W poprzednim tygodniu: 294

W tym miesiącu: 618

W poprzednim miesiącu: 1064

Wszystkich: 115401

LO DUKLA - NASZE LICEUM

Imieniny