Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
YouTube Facebook Google Plus
Zespół Szkół Publicznych w Tylawie

Archipelag Skarbów ® - nawigacja ku marzeniom…

Utworzono dnia 10.05.2022

W dniach 28-29 kwietnia 2022 roku uczniowie klasy 8 z Tylawy uczestniczyli w wyjazdowych warsztatach zorganizowanych w ramach programu profilaktyki zintegrowanej „Archipelag Skarbów”. Zajęcia odbywały się w Szkole Podstawowej w Iwli z udziałem młodzieży z tamtejszej szkoły. Dwa czterogodzinne bloki warsztatów, prowadzone przez dwóch trenerów, w dwa kolejne dni zamieniły grupę młodzieży w poszukiwaczy skarbów, jakimi są szczęście, miłość i przyjaźń oraz realizacja w życiu własnych pasji i marzeń. Są to wartości, które znajdują się w centrum uwagi dojrzewającego nastolatka. Podczas realizacji programu poruszane były także tematy związane z wywieraniem presji rówieśniczej i sposobami radzenia sobie z nią oraz zachowaniami agresywnymi i przedmiotawiającymi w relacjach rówieśniczych, zwłaszcza w relacjach chłopcy – dziewczęta. Ważną kwestią akcentowaną podczas zajęć z młodzieżą było umacnianie autorytetu rodziców i wychowawców. Dzięki atrakcyjnym metodom i technikom przekazu zastosowanym w programie (mini-wykłady ilustrowane prezentacjami multimedialnymi, świadectwa zdrowego stylu życia przekazywane przez realizatorów i wolontariuszy programu oraz nagrane świadectwa znanych ludzi: sportowców, dziennikarzy) młodzież z uwagą słuchała przekazywanych im treści. Uczniowie aktywnie uczestniczyli we wszystkich zaproponowanych przez trenerów zadaniach. Nie brakowało ochotników do wywiadów, odgrywania scenek czy innych ćwiczeń za co od prowadzących nagradzani byli drobnymi upominkami a od pozostałych uczestników brawami. Podróż po Archipelagu Skarbów nie była łatwa, ale z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników. Był to pożytecznie spędzony czas. Kolejnym elementem programu były półtoragodzinne odrębne spotkania dla rady pedagogicznej i rodziców nt. „Archipelag Skarbów jako uzupełnienie i wzmocnienie pracy wychowawczej rodziców i nauczycieli”. Uczestnicy obu spotkań zostali zapoznani z celami
i treściami realizowanymi na warsztatach z młodzieżą. Zaprezentowano też wyniki badań dotyczących młodzieży, ukazujących chroniącą rolę rodziców i innych pozytywnych dorosłych w ich życiu oraz skutecznych strategii profilaktycznych, które mogą zostać wykorzystane w pracy wychowawczej zarówno przez nauczycieli jak i rodziców, którzy w świetle badań są wskazywani przez większość nastolatków jako najważniejsi przewodnicy życiowi.                          

Program profilaktyczny „Archipelag Skarbów” rekomendowany jest przez najważniejsze instytucje zajmujące się profilaktyką: Ośrodek Rozwoju Edukacji, Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowe Biuro Przeciwdziałania Narkomanii, Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Realizacja programu i udział  naszej młodzieży w warsztatach możliwy był dzięki staraniom organizacyjnym i pozyskaniem środków finansowych z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dukli przez koordynatora projektu i pedagog, która mnie zastępowała podczas mojej dłuższej nieobecności w pracy. Dziękuję pani Joannie Mikołajczyk za zorganizowanie i umożliwienie nam udziału w tych wartościowych warsztatach.          

Anna Cyzio, pedagog SP Tylawa

Archipelag Skarbów ®

Utworzono dnia 10.05.2022, 09:49

KOMUNIKAT

LO DUKLA - NASZE LICEUM

Zegar

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 227

W poprzednim tygodniu: 229

W tym miesiącu: 346

W poprzednim miesiącu: 947

Wszystkich: 97706

Imieniny